PROJEKT: ''UPOZNAJMO ŠTETNIKE, ZAŠTITIMO ŠUME''

Autor: Dijana Soldić, 7. 2. 2022.

U suradnji s Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije, u našoj je školi ove školske godine pokrenut projekt ''Upoznajmo štetnike, zaštitimo šume'', čije su voditeljice profesorice biologije Diana Ivošević i Sanda Veček Šimunović, a sudionici učenici prvih i drugih razreda naše škole. Više o projektu pročitajte u nastavku.

Uz vodstvo doc.dr.sc. Milivoja Franjevića s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, učenici prvih i drugih razreda sudjelovali su u procjeni gustoće populacije leptira gubara u Nastavno pokusno šumskom objektu Dotrščina. Procjena može poslužiti kao vrijedan podatak na temelju kojeg nadležne službe donose odluku o mogućem tretiranju (suzbijanju populacija) ovog leptira. Naime, gubar je najopasniji štetnik hrastova na području Hrvatske i kod njegove masovne pojave, dolazi do golobrsta (potpunog gubitka lista u šumi), budući da se gusjenice hrane mladim lišćem.

1. U uvodnom predavanju u studenom 2021., učenici su upoznali osnove biologije vrste gubar (Lymantria dispar) i metodologiju procjene gustoće njegove populacije za 2022.g.

Uvodno predavanje doc.dr.sc. Milivoja Franjevića s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije

2. Za terenski dio (sakupljanje jajnih legala gubara) u NPŠO Dotrščina u siječnju 2022.g.), bila je važna orijentacija u šumi, timski rad i pažljivo pregledavanje stabala.

Usjeveravanje karte i određivanje smjera kretanja

Traženje jajnih legala

Pronađeno jajno leglo

3. Analiza uzoraka s Dotrščine (siječanj 2022.g.) – nakon brojanja jaja u svakom leglu i računanja prosječnog broja legala po hektaru, učenici su izračunali da će ovog proljeća na Dotrščini, gusjenice obrstiti svega nekoliko stabala. Rezultat je bio očekivan, budući da gustoća populacije gubara prati gradacijsku krivulju, odnosno izmjenjuju se razdoblja većeg i manjeg broja jedinki u populaciji.

Brojanje jaja u jajnim leglima

Analiza dobivenih rezultata

Razvoj gubara nastavljamo pratiti u školi – jaja će provesti nekoliko mjeseci u hladnjaku, a pojavom prvih listova u prirodi, započinjemo s hranjenjem gusjenica.

Jaja gubara                                      Razmrvljeno jajno leglo

Profesorica Ivošević, doc.dr.sc. Franjević, profesorica Veček Šimunović