KNJIŽEVNA MATINEJA NA FESTIVALU SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI

Autor: Dijana Soldić, 9. 9. 2021.

Maturanti naše škole predstavili pisca Marka Gregura

U sklopu ovogodišnjeg Festivala svjetske književnosti te popularnog programa Matineja koju vode srednjoškolci, maturanti naše škole Eva, Ivan, Katarina, Emma i Ruta (4. e), pod vodstvom mentorice profesorice Korane Serdarević, moderirali su razgovor s jednim od najistaknutijih mlađih suvremenih hrvatskih pisaca, Markom Gregurom. Detalje o događaju, fotografije i video pogledajte klikom na više.

Tijekom ljeta učenici su čitali njegov roman „Vošicki“, koji tematizira život češkog doseljenika koji je kao izdavač i tiskar u prvoj polovici 20. stoljeća zadužio i Koprivnicu i cijelu Hrvatsku, a najpoznatiji je po tome što se usudio tiskati Miroslava Krležu kad nitko drugi nije. Pitanja koja su pripremili bila su više nego odlična. Učenici su razgovor vodili suvereno i profesionalno, a pisac je bio opušten, simpatičan i zanimljiv. Svemu su pridonijele učenice Anja, Klara i Vedrana (4. c) svojim interpretativnim čitanjem ulomka iz romana, te Ana (4. c) koja je pročitala književnu kritiku na zadani roman, te ju je autor komentirao.

Jedino nam je žao što su u publici sjedili samo učenici naše škole te nekoliko profesorica koje su došle podržati svoje učenike i kolegicu, ali polaznika drugih škola nije bilo kao obično, budući da su još na snazi epidemiološke mjere. No, i s maskom na licu, učenici su uživali što su konačno uspjeli izaći iz škole te popratiti književno događanje uživo, na mjestu radnje.

Cijeli događaj pogledajte na videu:

« Svibanj 2024 »