RADIOAMATERI POSJETILI XII. GIMNAZIJU

Autor: Dijana Soldić, 7. 12. 2022.

U četvrtak 1. prosinca 2022. u prostorima XII. gimnazije održano predavanje o radioamaterima. Predavanje je zainteresiralo tridesetak učenika, a odazvali su se i brojni nastavnici. Tko su radioamateri? Saznajte u nastavku teksta našeg Bruna Cara iz 3.b razreda.

Radioamater je osoba koja se bavi radioamaterizmom – zanimacijom koja ostvaruje radio veze u bilo kojem obliku. Naravno, posao je nezamisliv bez upotrebe radija - sredstva prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Radio, prema rječničkoj definiciji označava primanje i prijenos komunikacijskih poruka pa je i time radioamaterima u njihovom hobiju važna komunikacija s drugima. Iz same riječi radioamater možemo zaključiti da za svoj posao ne dobivaju zaradu već to rade dobrovoljno, iz hobija.

TKO SU ZAPRAVO ONI?

Riječ je o hobiju s još toliko neotkrivenih mogućnosti i cjeloživotno učenje ne bi bilo dovoljno da se otkriju sve tajne. Hobi zahtjeva razumijevanje fizike – uzroke nastanka određenih pojava, astronomije i geografije – orijentacija u prostoru te matematike. Aktivnosti radioamatera mogu se nabrajati unedogled. Najznačajnije se odnose na održavanje veza s drugim radioamaterima, radioamaterskim satelitima, slanje radio signala na velike udaljenosti, izrade antena, prijenos slike i teksta i još mnogo toga. Svatko pronađe svoj dio koji ga najviše zanima i kojim se planira nastaviti baviti – sve je to dio radioamaterskog zanimanja. Nemoguće ga je precizno definirati, Da bi netko postao radioamater, treba položiti istoimeni ispit, za kojeg šaljivo kažu da je najlakši ispit koji će se ikada pisati u školi. Svatko tko ikada postane radioamater, dobiva svoju osobnu „šifru“ prepoznavanja koja je jedinstvena u svijetu. Na primjer, 9A1CRT i 9A7EU (naši predavači).

CILJ PREDAVANJA

Cilj edukacije bio je upoznavanje učenika i djelatnika o mogućnostima i zanimacijama kojima se mogu baviti. Sami napominju kako je biti radioamater jako poželjno u današnjem društvu i da diploma završenog tečaja radioamatera može biti izvrsna podloga drugim priznanjima koje rezultiraju lakšim zaposlenjem u brojnim tvrtkama. Sama XII. gimnazija planira preseljenjem u novu školsku zgradu otvoriti vlastiti radio pa je i time ovo predavanje bilo izrazito korisno. Prezentacija radioamatera je trajala jedan školski sat, a Emil i Petar – voditelji projekta pozvali su zainteresirane učenike i djelatnike da se pridruže edukacijama koje će se održati u narednom periodu u prostorima škole.

« Svibanj 2024 »