XII. GIMNAZIJA KAO DOMAĆINI NA „MATINEJI“ FESTIVALA SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI

Autor: Ivan Tomičević, 7. 9. 2017.

U srijedu 6. rujna učenici naše škole, zajedno sa svojim profesorima i ravnateljicom, prisustvovali su petom Festivalu svjetske književnosti koji se održava od 3. do 9. rujna u Zagrebu i Splitu. U velikoj dvorani kina Europa moderirali su maturanti naše škole pod vodstvom profesorice Korane Serdarević.

Kao gost književne matineje s moderatorima je razgovarao Franjo Janeš, 35-godišnji hrvatski autor nekoliko romana, za koje i nagrađivan, a od kojih nas je ponajviše zanimao posljednji roman „Tunel na kraju svjetla“, triler čiji su protagonisti četvero srednjoškolaca.

Na samom početku učenica Ema Gramnjak, inače amaterska glumica, izvela je monolog u kojem je utjelovila jedan lik iz romana koji se bori s velikim životnim problemom, te nas je tako uvela u djelo. Ispraćena gromoglasnim pljeskom, pozornicu je prepustila Filipu Škrlecu, Ivi Habek, Danijeli Mali te Magdaleni Vrgoč  koji su nas upoznali s autorom i krenuli u otkrivanje nastanka romana „Tunel na kraju svjetla“. Razgovarajući o likovima, fabuli, društvenim problemima, autorovim početcima i životu, dobili smo odgovore na mnoga zanimljiva pitanja. Pred sam kraj čuli smo i kritiku koju je napisala i pročitala učenica Iva Habek te iznenadila autora koji je po prvi puta čuo takav osvrt iz pera adolescenta te ju je pohvalio za njezin rad.

Tijekom sat vremena, koliko je trajala književna matineja, kroz dvoranu prepunu srednjoškolaca, čuli su se smijeh, pljesak i mnogobrojna pitanja koja je publika postavljala autoru, a na koja je on rado odgovarao.

Na kraju druženja autor se zahvalio svim posjetiteljima te istaknuo kako po prvi put imao tako mnogobrojnu i zainteresiranu publiku.

Katarina Domić, 4.b

Javni natječaj za zakup poslovnog prostora

Školski odbor XII. gimnazije raspisuje dana 26. siječnja 2023. godine Javni natječaj za zakup poslovnog prostora XII. gimnazije.

Ponude se podnose u roku 8 dana od dana objave ovog natječaja u zatvorenoj omotnici preporučenom poštom ili osobnim dolaskom na adresu XII. gimnazija, Međugorska ulica 42, 10 040 Zagreb s naznakom "Za natječaj-zakup-ne otvaraj".

Tekst Javnog natječaja možete vidjeti u privitku.

Javni natječaj je objavljen dana 26. siječnja 2023. godine na mrežnoj stranici i oglasnoj ploči XII. gimnazije.